A kondenzációs gázkazán lényege, hogy a maximális hatásfok elérése érdekében még a rejtett hőt is hasznosítja, ennek köszönhetően az energiaveszteség szinte a nullával egyenlő. Ez nemcsak gazdasági és energetikai szempontokat figyelembe véve tekinthető igazán nagy előrelépésnek, a kondenzációs gázkazán a környezettudatos felhasználóknak is tökéletes választás.
Mi az, hogy rejtett energia és hogyan lehet előcsalogatni?
A kondenzációs gázkazán által használt energia valójában nem is annyira rejtett és korántsem új képződmény. Igazság szerint mindig is ott volt és ma is ott van a vízgőzben, a kondenzációs technológia nem tesz mást, mint fűtésre használja az értékes energiát.
A környezetkímélő kazán az égéstermékben – a füstgázban – található vízgőz kondenzálásával, vagyis „lecsapatásával” újabb hőforrást talál anélkül, hogy további fűtőanyagot használna el. Ha nagyon profánul akarnánk elmagyarázni a működési elvet, akkor akár azt is mondhatnánk, hogy a kondenzációs gázkazán újrahasznosítja a tökéletes égésterméket – bár igazság szerint ez nem lenne túl szakmai megközelítés.
Energiatakarékos és környezetbarát
A kondenzációs gázkazán bekerülési költsége meglehet, hogy magasabb a megszokott kazánokénál, de hosszú távon – a hatékonyabb energiafelhasználás érdekében – mindenképp kifizetődő. A környezetre gyakorolt kedvezőbb hatása pedig nemcsak a hatékonyabb energiafelhasználásban nyilvánul meg, a kondenzációs technológiának köszönhetően a levegőbe kijutó szennyező anyagok mennyisége is jelentősen lecsökken.
Az égéstermék újbóli felhasználásával gyakorlatilag elérhetővé válik, hogy a tüzelőanyagnak ne csupán a fűtőértékét, hanem az égéshőjét tudjuk hasznosítani. És bár az 1980-as évek óta ismert és használt technológiáról van szó, még ma is érthetetlen kevesen használnak kondenzációs gázkazánt, ahhoz képest, hogy anyagi oldalról is mennyire megéri a fűtőberendezés beszerelése.
Figyelem! Törvényi szabályozás
A kondenzációs gázkazán beszerelése mellett – a fent részletezett nyilvánvaló előnyökön túl – a törvényi szabályozás is szól. A 813/2013/EU rendelet és az ezzel harmonizáló magyar jogszabály szerint 2016. július 1-jétől már csak olyan kazánokra adható használatbavételi engedély, amelynek hatásfoka minimum 86%-os. Ennek a kritériumnak a kondenzációs gázkazán felel meg, ezért az újonnan telepített és a meghibásodott régi kazánok helyett is már csak ilyen típusú kazánt lehet beszerelni. Több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakértő kollégáink megkeresésével Ön is elkerülheti a szabályozás körüli félreértésekből adódó komoly pénzbüntetéseket és felesleges kiadásokat.